Snowboardovanie

    Charakteristický pre snowboarding je bočný postoj, pri ktorom sú obidve chodidlá upevnené na jednu dosku. To zabraňuje nezávislému pohybu nôh, čo u začiatočníkov vyvoláva prinajmenšom rozpaky. Mnohí sú frustrovaní tým, že ustavične strácajú rovnováhu a majú tendenciu vykročiť jednou nohou. Avšak, kým v zjazdovom lyžovaní na postupné zlepšovanie treba veľa hodín tréningu, kondičnej prípravy a drilu aby človek napredoval, snowboarding, naopak, ponúka možnosť zlepšovať sa okamžite, a to od prvého dňa.
Snowboarding zároveň neustále otvára nové možnosti. Po tom, ako vo väčšej rýchlosti zvládnu snowboardisti slalom na snowboarde, sa môžu začať venovať skokom a niektorým akrobatickým prvkom. Rýchlosť rozvoja snowboardingu vytvára množstvo nových športových disciplín, druhov výstroja i snowboardov.
Všetky druhy snowboardingu vznikli z dvoch základných: race a freestyle. Ide nielen o odlišnú techniku a spôsob jazdy, oblečenie a výstroj, ale trochu aj myslenie a z toho vyplývajúci životný štýl.
Race uprednostňujú slalomári a vyznávači rýchlej jazdy na upravených svahoch. Ich technika sa vyznačuje dynamikou a ostrými zákrutami v oboch smeroch. Využívajú obrovské zrýchlenie v oblúku pri jazde na hranách snowboardu.
Pre freestyle - voľný štýl sú typické skoky s akrobatickými prvkami na prírodných alebo umelo vytvorených prekážkach a jazda v hlbokom nehu na extrémnych svahoch.
V skokoch je ambíciou mať istotu, ísť vyššie, letieť ďalej a všetko poriadne pretiahnuť. Inak, fantázii sa medze nekladú a pri trikoch na skokoch to platí dvojnásobne. Základ je pristáť s adrenalínom v krvi v mierne rozkročenom postoji.
Za vrchol snowboardingu je považovaný freeride - krajina mimo zjazdovky a prašan, keď snowboardista jazdí po voľnej krajine a nemá pod sebou „žiadnu čiaru“.